18 вересня 2014 року відбулася зустріч голови Херсонського окружного адміністративного суду з представниками ОБСЄ.
Метою зустрічі було дослідження та встановлення об’єктивної дійсності того, що відбувається в Україні.
Ірене Баллєстерос – спостерігач Спеціальної Моніторингової Місії в Україні.
Делегатів перш за все цікавило, які правові проблеми виникають у відносинах з Автономною республікою Крим та чому.
У свою чергу Голова суду - Віталій Попов зазначив, що Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією зі спеціальним режимом. Українці, як і раніше вважають АР Крим своєю територією та ніколи не визнають її анексії, але всі державні та недержавні установи Криму працюють за російським законодавством, Росія розмістила прикордонників та митний контроль, тому і виникає безліч проблем із транспортуванням товарів, перетину кордону, доставки поштової кореспонденції.
Ірене Баллєстерос поцікавилася, як працюють суди із прийняттям нових законів, які стосуються судової системи та які труднощі виникають.
На це Віталій Попов відповів, що в Херсонському окружному адміністративному суді проблем не виникло. Проблеми в судовій системі існують та існували завжди – низька правова культура, відсутність покарань за правопорушення, які встановленні та доведені судом. Якщо в державі почнуть виконуватися судові рішення та закони, то зміни на краще відбудуться дуже швидко.
Голова суду підтримує політику люстрації суддів, він наголосив, що потрібно звільнити суддів, які скомпрометували себе, встановити відповідальність посадових осіб, і коли чиновник чи суддя, приймаючи рішення, буде знати про реальну невідворотність покарання, тоді значно зменшиться зловживання службовцями своїм становищем.
Політичні партії чи особи, які йдуть до влади, будують свою передвиборчу компанію з акцентом на незалежність судової влади, але потім діють таким чином, щоб не відпустити судову владу, і в цьому є велика проблема.
Представники ОБСЄ повністю погодилися із висновками та підтримали голову суду, зазначивши, що правоохоронні органи всіх європейських країн повинні бути окремо від політики, а політика в свою чергу повинна забезпечувати відповідну незалежність.
Також, делегацію цікавила думка голови суду щодо кількості судів по Україні. Вони проінформовані, що в кожному районі (як у районах в містах, так і в районах по областям) знаходиться суд, та чи є доцільним витрачання державного бюджету на таку кількість судів.
Віталій Попов впевнено відповів, що перш за все ми повинні захищати права громадян, забезпечувати вільний та зручний доступ до правосуддя. Районні суди мають велике навантаження і їх скорочення є недопустимим.
Спостерігачі залишилися задоволені розмовою, побажаннями успіхів та миру. Голова суду в свою чергу подякував за зустріч.