31 березня 2015 року Всеукраїнське громадське об'єднання «Інститут Республіка» в рамках Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» за підтримки Національного Демократичного Інституту (США) організували та провели важливий для майбутнього Херсонщини захід – круглий стіл на тему «Свобода мирних зібрань. Тенденції постмайданівської України та європейська практика».
В даному заході взяли участь представники органів влади, громадські діячі, активісти та журналістів Херсонщини. Херсонський окружний адміністративний суд представляв голова суду Віталій Попов.
Розпочав круглий стіл голова ВГО «Інститут Республіка» Володимир Чемерис. Він розповів про ситуацію зі свободою зібрань в цілому по Україні, міжнародний досвід унормування свободи зібрань, висвітлив проблемні питання, які виникають під час проведення мирних зібрань. Володимир наголосив, що відповідно до ст. 39 Конституції України обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей. Також, відповідно до Рішень Європейського суду з прав людини, обмежувати мирні зібрання можна тільки тоді, коли це є необхідним в демократичному суспільстві. Зазначено, що Європейська Конвенція з прав людини забороняє застосовувати ст. 1851 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій.
Володимир підкреслив, що право на мирні зібрання є невід’ємним правом людини і громадянина, і що законом встановлені виключні випадки обмеження цього права.
Інше питання заходу стосувалося аналізу сучасного стану свободи зібрань на Херсонщині та прогнози на майбутнє. Михайло Каменєв, експерт Ініціативи «За мирний протест!», розповів, що «лідерами» по забороні мирних зібрань, вже після Євромайдану, є міста Харків і Одеса. Херсонська область, навпаки, має дуже позитивний досвід, оскільки під час проведення Євромайдану і після нього, не було заборонено жодного мирного зібрання. Експерт наголосив, що це єдина область в Україні з такими показниками. В 2013 році з шести позовів щодо заборони мирних зібрань, був задоволений лише один, який експерти «Інституту Республіка» вважають повністю обґрунтованим.
Голова Херсонського окружного адміністративного суду Віталій Попов, розповів про практику суду щодо розгляду справ цієї категорії та підкреслив, що судді Херсонського окружного адміністративного суду, як правило, захищають право громадян на мирні зібрання, незалежно від політичної ситуації в країні та ініціаторів мирного зібрання. Також зазначив, що одна із постанов Херсонського окружного адміністративного суду була визнана кращим судовим рішенням на захист прав людини в Україні. Саме цією постановою по справі № 2а-2651/12/2170 за позовом прокурора міста Херсона до Херсонської міської ради про визнання нечинними підпунктів рішення було скасовано Порядок організації та проведення в Херсоні зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Щодо статистичних показників голова суду доповнив виступи учасників тим, що Херсонський окружний адміністративний суд не тільки під час подій на майдані, але і задовго до цього, а саме починаючи з 2012 року не виносив рішень щодо заборони мирних зібрань, і така практика є сталою.
Наприкінці зустрічі організатори та учасники підвели підсумки круглого столу, зазначивши, що проведення подібних заходів, глибокий аналіз і вивчення проблем мирних зібрань і люстраційних процесів, є дуже важливим для нашої країни, особливо в теперішній час, та є необхідним для розбудови громадського суспільства.